Wymiana klocków hamulcowych

Wymiana klocków hamulcowych

Wymiana klocków, płynu i tarcz hamulcowych

Wymiana klocków hamulcowych wpływa na długość drogi hamowania. Im w lepszym stanie są okładziny, tym efektywniej następuje zatrzymanie rozpędzonego pojazdu. Jednak nie tylko klocki, ale również płyn i tarcze hamulcowe wpływają na jakość całego układu. Stan poszczególnych podzespołów przekłada się więc bezpośrednio na bezpieczeństwo. W serwisie GUMILAND MGMD zajmujemy się skuteczną wymianą klocków hamulcowych w Lubinie, ponieważ zależy nam na wszystkich kierowcach. Oferujemy ponadto zakup najwyższej jakości części z różnorodnej oferty renomowanych producentów!

Porady dobrego mechanika

Kiedy wymieniać tarcze hamulcowe?

Tarcze hamulcowe należy wymieniać wtedy, kiedy ich grubość spadnie poniżej wartości, określanej przez producenta, jako minimalna. Taką informację można natomiast znaleźć bezpośrednio na danej tarczy.

Na to, kiedy wymieniać tarcze hamulcowe, wpływa również ilość przejechanych kilometrów. Zazwyczaj jest to 70 000 – 80 000 km, choć dystans zależy od jakości i typu tarcz. Co więcej, na zużycie wpływa również styl jazdy: im jest ona agresywniejsza, tym częściej następuje gwałtowne hamowanie, a to z kolei przekłada się na konieczność częstszej wymiany tarcz.

Wymiana tarcz hamulcowych powinna być również obowiązkowa, kiedy słychać lub czuć niepokojące sygnały:

  • dziwne odgłosy z okolic kół,
  • pulsowanie pedału hamulca,
  • wibracje kierownicy podczas hamowania.

Oczywiście, o tym, kiedy wymieniać tarcze hamulcowe, decyduje również ich stan. Jeśli więc są one skrzywione, skorodowane lub mają nienaturalne wgłębienia, należy jak najszybciej udać się do serwisu samochodowego. Warto również pamiętać, że podczas zmiany tarcz, należy także dokonać wymiany klocków hamulcowych.

Jak sprawdzić klocki hamulcowe?

Żywotność klocków hamulcowych – podobnie jak tarcz – zależy od stylu jazdy. W tym wypadku należy jednak zauważyć, że jazda ze zużytymi klockami wpływa bezpośrednio na niszczenie powierzchni tarcz, co przekłada się na gorsze działanie układu hamulcowego.

Wymiana klocków hamulcowych – jak już zostało wspomniane – powinna odbywać się podczas zmiany tarcz. Z kolei dobrą metodą na to, jak sprawdzić klocki hamulcowe, jest zauważenie wszelkich niesprawności podczas jazdy:

  • dźwięk tarcia podczas hamowania,
  • wydłużenie drogi hamowania,
  • pulsowanie pedału hamulca,
  • wibracje kierownicy podczas hamowania.

Wymiana klocków hamulcowych powinna zawsze przebiegać pod okiem wykwalifikowanych mechaników, którzy są w stanie ocenić realny stan poszczególnych części i podzespołów.

Co ile wymieniać płyn hamulcowy?

Na wytrzymałość i skuteczność działania układu wpływa również płyn hamulcowy, który jest odpowiedzialny za przekazanie siły z pedału do zacisków zamontowanych na piaście koła. Badania pokazują, że nawet 70% pojazdów korzysta z nadmiernie zużytego płynu hamulcowego!

Odpowiedź na pytanie, co ile wymieniać płyn hamulcowy, kryje się w jego właściwościach. Jest to bowiem ciecz, chłonąca wilgoć. Gdy więc zawartość wody w płynie przekroczy wartość graniczną, system hamulcowy wykazuje gorszą efektywność działania. Właśnie dlatego zalecamy kontrolę płynu hamulcowego, co 10 000 kilometrów, a wymianę średnio, co 40 000 kilometrów lub dwa lata.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

MGMD Sp. z o.o.
NIP: 6922532694 KRS: 0000999490
ul. Malachitowa 9
59-300 Lubin (Dolny Śląsk)

Pn-Pt: 8.00 – 16.00
Sobota: 8.00 – 14.00