Napełnianie i serwis klimatyzacji

Napełnianie i serwis klimatyzacji

Kompleksowy serwis klimatyzacji w Lubinie

Trudno wyobrazić sobie życie bez sprawnej klimatyzacji w aucie. To właśnie ona – w trakcie upałów – schładza wnętrze pojazdu, a jesienią i zimą osusza powietrze, przez co znika problem zaparowanych szyb! W GUMILAND oferujemy napełnianie i serwis klimatyzacji w Lubinie, który poprawia jakość powietrza i neutralizuje alergeny. Do pracy wykorzystujemy urządzenia renomowanych marek, które dają gwarancję skuteczności!

Jak wygląda serwis klimatyzacji w Lubinie?

W GUMILAND Lubin kontrolujemy cały układ A/C (ang. Air Conditioning) ze szczególnym uwzględnieniem jego szczelności, pomiaru temperatury powietrza, diagnostyki elektronicznej, a także przeglądu i wymiany filtra kabinowego.

Ponadto serwis klimatyzacji w Lubinie – w naszym wykonaniu – obejmuje również:

 • kontrolę temperatury chłodzenia przed przeglądem,
 • sprawdzenie zużycia paska klinowego,
 • podciśnieniowe sprawdzenie szczelności klimatyzacji,
 • osuszenie układu,
 • wprowadzenie czynnika UV, umożliwiającego lokalizację nieszczelności,
 • uzupełnienie oleju w układzie klimatyzacji,
 • napełnienie lub całkowite wtłoczenie czynnika chłodzącego R-134a/R-1234yf,
 • kontrolę filtra kabinowego,
 • końcowy pomiar ciśnień,
 • kontrolę temperatury chłodzenia po przeglądzie.

Warto wiedzieć, że poprawnie działająca klimatyzacja wydmuchuje powietrze z nawiewów o temperaturze od 5 do 8 stopni Celsjusza. Właśnie dlatego wszelkie pomiary wykonujemy dopiero po kilkunastu minutach od włączenia, aby uzyskać właściwe schłodzenie kanałów wentylacyjnych.

Dlaczego klimatyzacja nie działa?

Ogólna sprawność klimatyzacji zależy przede wszystkim od ilości czynnika chłodzącego. Nie powinno być go ani zbyt dużo, ani zbyt mało. W pierwszym przypadku zachodzi bowiem ryzyko uszkodzenia sprężarki. W drugim natomiast przypadku dochodzi do nieefektywnej pracy sprężarki, gdyż nie jest ona w stanie osiągnąć właściwej temperatury. W konsekwencji następuje obciążenie silnika i większe zużycie paliwa.

Systematyczny serwis i napełnianie klimatyzacji jest konieczne, ponieważ w ciągu roku (także w przypadku szczelnych i sprawnych układów A/C) ubywa około 15% czynnika chłodzącego!

Ile trwa napełnianie klimatyzacji?

Zwyczajowa kontrola i napełnianie klimatyzacji nie powinno trwać dłużej niż 1 godzinę. W tym czasie mechanicy podłączą układ A/C do specjalistycznego urządzenia, które usunie stary czynnik, sprawdzi szczelność układu, a jeśli wszystko będzie działało poprawnie, nastąpi napełnienie klimatyzacji nowym czynnikiem i olejem.

Co ile wymieniać osuszacz?

Podstawowym zadaniem osuszacza jest pochłanianie wilgoci. Jego wymiana powinna odbywać zawsze:

 • po każdym rozszczelnieniu,
 • po awarii sprężarki.

Jeżeli natomiast układ A/C działa sprawnie, osuszacz można wymieniać, co dwa lub trzy lata, a jego stan powinni ocenić przeszkoleni mechanicy.

Porady dobrego mechanika

Jak często robić serwis klimatyzacji?

Serwis klimatyzacji samochodowej powinien być wykonywany co najmniej raz w roku, jeśli wcześniej nie zachodzi taka potrzeba. Podczas serwisu można bowiem wykryć wszelkie nieprawidłowości, w tym: małą ilość czynnika chłodzące lub brak oleju. Korzystanie z klimatyzacji w takich warunkach może natomiast skończyć się kosztowną awarią!

Warto pamiętać, że przegląd klimatyzacji powinien być dokonywany także po zakupie używanego auta.

Zapraszamy na skuteczny i rzetelny serwis klimatyzacji do Lubina na ulicę Malachitową 9!

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

ul. Malachitowa 9
59-300 Lubin (Dolny Śląsk)

Pn-Pt: 8.00 – 16.00
Sobota: 8.00 – 14.00